Testy prenatalne

Kobieta wykonuje testy prenatalne u lekarza ginekologa

Testy prenatalne (badania ginekologiczne) – Centrum Medyczne Ogrodowa Skierniewice

Dowiedz się, czym są, na czym polegają oraz jakie informacje dostarczają testy prenatalne dla kobiet w ciąży. Sprawdź podstawowe informacje, przebieg oraz koszty tego rodzaju badań.

Czym są testy prenatalne?

Testy prenatalne to badania, które są wykonywane w trakcie ciąży. Ich zadaniem jest wykrycie lub oszacowanie ewentualnego prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u jeszcze nienarodzonego dziecka. Wyniki takich badań pozwalają odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka, w tym: opracować plan terapii oraz leczenie zarówno w jego pierwszych dniach, jak i kolejnych miesiącach życia. Badania prenatalne pozwalają również dostarczyć informacji, czy może ono w przyszłości odziedziczyć poszczególne wady i choroby, z którymi zmagają się lub zmagali członkowie rodzinny rodziców dziecka.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Zazwyczaj badania prenatalne wykonywane są w pierwszym trymestrze (pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży). W praktyce – lekarze prowadzący, u większości swoich pacjentek wykonują nieinwazyjne badania prenatalne nawet miesiąc po wystąpieniu pierwszych objawów ciąży.

Warto jednak wiedzieć, że amniopunkcja (czyli inwazyjna metoda diagnostyczna, która polega na nakłuciu igłą jamy owodni), może być wykonywana dopiero po 13 tygodniu. Jeżeli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do wyniku badania – zleci dalszą, bardziej wnikliwą diagnostykę w kierunku zdiagnozowania lub wyeliminowania ewentualnej patologii ciąży.

Następne badania prenatalne przypadają na około 20 tydzień ciąży. Jest to tzw. USG połówkowe. W tym czasie dziecko ma już najważniejsze organy i dokładnie lekarz ginekolog może ocenić ich rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie.

Ile kosztują badania prenatalne?

Ceny tego rodzaju badań prenatalnych z krwi, które oferujemy w naszej placówce medycznej, prezentują się następująco:

Panorama test alone to wydatek 2000 zł.

Panorama test with 22q11.2 wynosi 2.150 zł.

Panorama test with full Microdeletion to z kolei 2300 zł.

W jaki sposób odbywają się tego typu testy ginekologiczne?

Badania prenatalne dzieli się na dwa typy, czyli: inwazyjne i nieinwazyjne. Inwazyjne badania prenatalne zlecane są w przypadkach, w których pojawia się odpowiednio duże ryzyko poronienia lub też pojawiania się u dziecka wad wrodzonych. Tego rodzaju badania prenatalne są związane z konicznością przeprowadzenia u ciężarnej kobiety amniopunkcji, która to oznacza pobranie wód płodowych, fragmentu łożyska lub też krwi pępowinowej.

Badania nieinwazyjne zwykle ograniczają się do badań morfologicznych (badań z krwi) matki dziecka oraz wykonania specjalistycznego, bardzo dokładnego badania USG. Monitoring taki odbywa się przez powłoki brzuszne lub dopochwowo (transwaginalnie). Takie USG trwa zdecydowanie dłużej w porównaniu do tego standardowego – wykonywanego przy każdej wizycie kontrolnej.

Jakie schorzenia pozwalają wykryć takie testy prenatalne?

Zespół Downa (trisomia 21)

Zespół Edwardsa (trisomia 18)

Zespół Patau (trisomia 13)

Triploidalność* oraz inne nieprawidłowości chromosomu płciowego

Rozszczep podniebienia

Wrodzone wady serca

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

Do badań plenarnych nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Chyba że lekarz prowadzący ciąże zleci inaczej. Jedyne, o czym zawsze warto pamiętać – to badanie krwi najlepiej jest wykonać na czczo.

Jeśli zależy Ci na wykonaniu testów prenatalnych z krwi – kliknij tutaj, aby zarezerwować termin wizyty w naszej klinice ginekologicznej.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach