Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny?

ginekolog wszczepia kobiecie implant antykoncepcyjny

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie antykoncepcji w celu kontroli swojego życia seksualnego i planowania rodziny. Jedną z metod przeciwciążowych jest implant antykoncepcyjny. Informacje o jego specyfice, działaniu znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak wygląda implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny jest jednym z najskuteczniejszych i najwygodniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jest to mały, elastyczny pręcik o długości około 4 cm i grubości 2 mm, który jest wprowadzany pod skórę na wewnętrznej stronie przedramienia, zwykle na wysokości łokcia. Implant składa się z tworzywa sztucznego (polietylenu lub etylenu winylowego) oraz hormonu progestagenowego.

Implant antykoncepcyjny – jak działa?

W implancie zawarte są syntetyczne formy wspominanego wyżej hormonu – progesteronu, który uwalnia się stopniowo do krwiobiegu i zapobiega owulacji, czyli uwolnieniu jaja z jajnika. Co więcej, zagęszcza śluz szyjkowy, który staje się grubszy i trudniejszy do pokonania dla plemników oraz zmniejsza ich ruchliwość w drogach rodnych kobiety.

Implant swoim działaniem wpływa także na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając tym samym implantację zapłodnionego jaja.

Jak długo działa implant?

Badania potwierdzają, że jest on skuteczny przez okres 3 lat. Jest to niezwykle komfortowa forma, ponieważ kobieta nie musi stosować regularnej antykoncepcji, przykładowo w formie tabletek.

Implant antykoncepcyjny – czy jest skuteczny?

Jeśli implant jest stosowany zgodnie z zalecaniami jego skuteczność, wynosi 99,5%. Oznacza to, że ​​mniej niż 1 na 100 kobiet zajdzie w ciążę podczas pierwszego roku stosowania. Należy pamiętać, że działanie implantu antykoncepcyjnego chroni kobietę jedynie przed ciążą. W przypadku ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową należy stosować prezerwatywę.

Po usunięciu implantu płodność kobiety powraca bardzo szybko (w przeciągu 1 do 6 tygodni od momentu usunięcia), nie ma wpływu na seksualność oraz nie powoduje bólu podczas stosunku. Z implantu antykoncepcyjnego mogą korzystać również kobiety karmiące piersią, ponieważ nie wpływa on w żaden sposób na jakość mleka.

Negatywnymi skutkami działania implantu są m.in.: nieregularne krwawienia, bóle głowy, piersi, niskie libido oraz wahania nastroju. Dodatkowo powyższa forma antykoncepcji nie zabezpiecza kobiet przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kiedy można założyć implant antykoncepcyjny?

Wszczepienie antykoncepcyjnego pręcika powinno odbywać w czasie pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu – w sytuacji gdy pacjentka nie przyjmowała wcześniej żadnych suplementów diety. Warto pamiętać, że przed założeniem implantu antykoncepcyjnego należy skonsultować się z lekarzem, aby ocenić, czy jest to właściwa metoda dla danej kobiety, uwzględniając jej stan zdrowia i indywidualne potrzeby antykoncepcyjne.

Gdzie można założyć implant antykoncepcyjny?

Nowoczesna klinika ginekologiczna w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach przeprowadza wszczepienie oraz usunięcie implantu antykoncepcyjnego. Cała procedura odbywa się pod okiem naszych wykwalifikowanych specjalistów.

Z cenami zabiegów zapoznasz się – klikając tutaj.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach