Leczenie nadżerki szyjki macicy – poradnik dla pacjentek

Badania wskazują, że co czwarta kobieta na świecie boryka się z problemem nadżerki szyjki macicy. Charakteryzuje się tym, że bywa często niezauważona, ponieważ objawy są niespecyficzne i mylone z innymi schorzeniami. Wówczas punktem wyjścia w leczeniu nadżerki szyjki macicy jest odpowiednia diagnostyka i skuteczny plan leczenia.

Nadżerka szyjki macicy – jak wygląda?

Nadżerka szyjki macicy to zmiana chorobowa, która może okazać się bardzo niebezpieczna, pomimo że na pierwszy rzut oka wygląda na niewielką i niepozorną. W wyniku działania różnych czynników ryzyka (infekcji wirusowych, zaburzeń hormonalnych) dochodzi do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. W większości przypadków przyjmuje postać małego, grudkowatego uszkodzenia tkanki o czerwonym kolorze, które znajduje się na błonie śluzowej narządu.

Objawy nadżerki szyjki macicy

W podjęciu skutecznego leczenia nadżerki szyjki macicy ważnym działaniem jest prawidłowe rozpoznanie objawów. Tutaj sytuacja może być nieco zwodnicza, ponieważ ten ginekologiczny uraz zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednakże w zależności od zmian w organizmie mogą pojawić się następujące objawy:

  • Ból w podbrzuszu, szczególnie w trakcie stosunku lub miesiączki.
  • Wodnista lub gęsta wydzielina z pochwy o żółto – zielonej barwie.
  • Nieprzyjemny zapach z pochwy.
  • Świąd lub pieczenie w okolicy narządów płciowych.
  • Krwawienie po stosunku lub wysiłku fizycznym.

Diagnostyka ginekologiczna

Specyfika omawianej choroby wymaga skrupulatnych badań ginekologicznych i diagnostycznych. Pierwszym z nich może być zwykłe badanie ginekologiczne, w którym lekarz przy użyciu specjalnego narzędzia – wziernika, przeprowadza wizualną inspekcję szyjki macicy.

W dalszym postępowaniu diagnostycznym ginekolog może zlecić wykonanie badania cytologicznego– pobrania próbek z szyjki macicy i dokładne zbadanie materiału pod mikroskopem.

Kolejnym badaniem jest kolposkopia. Jest to skuteczna metoda zdiagnozowania nadżerki szyjki macicy, ponieważ obraz z urządzenia pozwala zobaczyć małe i czerwone zmiany na błonie śluzowej narządu.

Metody leczenia

Leczenie nadżerki szyjki macicy zależy od stopnia jej zaawansowania oraz od indywidualnych potrzeb pacjentki. W przypadku młodych kobiet nadżerki potrafią zanikać samoistnie (jeżeli wcześniej pojawiły się poprzez zmiany hormonalne). Jednak w większości przypadków wymagany jest konkretny plan leczenia.

Leczenie farmakologiczne – tę metodę wykorzystuje się w przypadku małych nadżerek. Pacjentka przyjmuje leki przeciwzapalne, które stopniowo naprawiają uszkodzoną tkankę. Jednak jest to proces długotrwały.

Koagulacja chemiczna – ten rodzaj leczenia polega na aplikowaniu specjalnych środków w chorą tkankę. Substancje niszczą uszkodzony nabłonek, a następnie w jego miejscu wytwarza się nowy. Metoda ta jest zwykle bezbolesna, ale charakteryzuje się długim czasem gojenia i periodycznością leczenia.

Elektrokaugulacja –  lekarz w celu usunięciu zmienionej chorobowo tkanki szyjki macicy używa się prądu o wysokiej częstotliwości. Za pomocą narzędzia elektrokautera ginekolog usuwa precyzyjne zmienioną część tkanki. Leczenie nadżerki szyjki macicy elektrokaugulacją jest skuteczne, lecz wiąże się z ryzykiem powikłań m.in.: krwawienia kilka dni po zabiegu.

Kriokaugulacja – polega na zamrażaniu uszkodzonej tkanki w celu jej zniszczenia. Podczas zabiegu, lekarz przy pomocy specjalnej końcówki nanosi ciekły azot na uszkodzoną tkankę. Wywołuje to miejscowe zmiany temperatury i prowadzi do uszkodzenia komórek nabłonka. Leczenie kriokaugulacją trwa zazwyczaj od 4 do 6 minut i charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Oferta Centrum Medyczne Ogrodowa

W celu uporania się z problemem nadżerki szyjki macicy warto udać się do specjalisty z pierwszego zdarzenia, który zapewni profesjonalne leczenie i zadba o najmniejszy detal. Nasza przychodnia od lat specjalizuje się w usuwaniu nadżerki szyjki macicy.

Jesteśmy nowoczesną Poradnią Ginekologiczną mieszącą się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach. Tworzymy zespół wykwalikowanych lekarzy, którzy posiadają pokaźne grono szczęśliwych i zdrowych pacjentek. Dołącz do nich i Ty!

Usunięcie nadżerki szyjki macicy w naszej przychodzi wynosi 450 zł.

W razie wątpliwości, skontaktuj się z Nami – kliknij tutaj.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach