Cytologia LBC

Co to jest?

LBC to cienkowarstwowa cytologia na podłożu w stosunku do cytologii tradycyjnej jest bardziej czułym i dokładniejszym badaniem w kierunku raka szyjki macicy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje LBC jako metodę zalecaną W przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.

Czym różni się od tradycyjnej cytologii?

Tradycyjny rozmaz z szyjki macicy rozprowadzany jest na szkiełku –a w przypadku LBC pobrany materiał umieszczany jest w specjalnym płynie nośnikowym. W laboratorium poddawany jest automatycznej analizie, filtrowany i oczyszczany z krwinek czerwonych, śluzu, bakterii czy komórek zapalnych. W ten sposób uzyskany preparat jest bardziej czytelny.

Jak są zalety?

W porównaniu z klasyczną cytologią LBC zwiększa wykrywalność komórek atypowych (HSIL) oraz zmniejsza odsetek preparatów nie diagnostycznych.

Inną, niewątpliwą zaletą cytologii LBC, jest możliwość wykonania z tej samej próbki oznaczenia w kierunku obecności wirusa HPV, co daje niemal 100 % czułość wykrywania zmian dysplastycznych, przednowotworowych oraz nowotworu złośliwego szyjki macicy.

Badanie można również poszerzyć o diagnostykę w kierunku infekcji Chlamydia Trachomatis. 

Jak się przygotować?

Cytologię LBC najlepiej wykonać w 7–10 dniu cyklu, po zakończonej miesiączce. W ciągu 48 godzin przed badaniem nie należy stosować żadnych środków dopochwowych oraz należy powstrzymać się od współżycia.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach