Kolposkopia – co to za badanie, jak przebiega?

lekarz ginekolog wykonuje badanie przy pomocy kolposkopu

Kolposkopia przyczynia się do zmniejszenia liczby nowotworów szyjki macicy. Sprawdź, jak przebiega badanie kolposkopowe, wskazania do jego przeprowadzenia oraz przygotowanie dla pacjentek.

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia to specjalistyczne badanie ginekologiczne, które pozwala zdiagnozować dolny odcinek dróg rodnych kobiety: pochwę, szyjkę macicy (dolny kanał) oraz srom. Badanie wykonywane jest przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego nazywanego kolposkopem. Jest to narzędzie wyposażone w lampę oraz okulary, dzięki czemu możliwe jest dokładne powiększenie badanego obszaru. Jest to niezwykle ważne w wykryciu wszelkich nieprawidłowości i patologicznych zmian, takich jak polipy, brodawki, owrzodzenia, stany zapalne czy choroby nowotworowe.

Kolposkopia – jak przebiega?

Kolposkopia jest badaniem przeprowadzanym w gabinecie ginekologicznym i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Przebiega bezboleśnie, jest nieinwazyjne i przeprowadzać je mogą także kobiety w ciąży.

Przed rozpoczęciem badania lekarz ginekolog przeprowadza z pacjentką rozmowę w celu uzyskania informacji o ewentualnych dolegliwościach, chorobach oraz wykonanych wcześniej badaniach.

Następnie pacjentka kładzie się na ginekologicznym fotelu w pozycji leżącej z podpartymi stopami. Lekarz umieszcza w pochwie speculum (wziernik) – narzędzie pozwalające na rozszerzenie pochwy, co umożliwia dokładny obraz szyjki macicy.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie kolposkopu kilka centymetrów od wziernika. Trójwymiarowy obraz oraz odpowiedni kąt padania światła, pozwala lekarzowi na dokładny ogląd dróg rodnych i wykrycie niepożądanych zmian. Co więcej, w niektórych przypadkach ginekolog nakłada na szyjkę macicy roztwór kwasu octowego, który powoduje, że zmienione patologicznie komórki barwią się na biało, co ułatwia ich zlokalizowanie i dokładną ocenę. Z kolei w diagnozie pod kątem zmian nowotworowych stosowany jest popularny roztwór Lugola. Przebieg kolposkopii jest w pełni kontrolowany przez lekarza.

Całe badanie trwa zazwyczaj około 15-30 minut. Po zakończeniu badania, lekarz udziela pacjentce informacji na temat wyników oraz wskazówek dotyczących dalszej diagnostyki i leczenia, jeśli jest to konieczne.

Kolposkopia – wskazania

Badanie kolposkopowe zalecane jest w kilku przypadkach:

  • Nieprawidłowy wynik cytologii – kolposkopia jest wskazana w przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym, takich jak atypowe lub nieregularne komórki nabłonkowe. Wówczas prawidłowy przebieg badanie kolposkopowego pozwali zbadanie obszarów, w których zaobserwowano zmiany, dzięki czemu możliwa będzie skrupulatna ocena ich charakteru.

  • Zmiany na szyjce macicy – kolposkopia jest również wykonywana, w sytuacji gdy badanie palpacyjne wykaże niepokojące zmiany na szyjce macicy, takie jak niejednorodność, nierówności, owrzodzenia lub guzki.

  • Kontrola po leczeniu – przeprowadzenie kolposkopii pozwala ocenić efekty terapii u pacjentek, które były leczone z powodu nieprawidłowych zmian na szyjce macicy lub innych chorób ginekologicznych.

  • Objawy ginekologiczne – niepokojące objawy ginekologiczne, takie jak krwawienie między miesiączkami, krwawienie po stosunku, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu są również wskazaniami do badania kolposkopowego.

Jak przygotować do kolposkopii?

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania pacjentka powinna przestrzegać kilku poniższych zasad:

  • Unikać stosunków płciowych siedem dni przed badaniem.
  • Wystrzegać się kąpieli w wannie, stosowania tamponów oraz korzystania z płynów lub kremów dopochwowych 24 godziny, aby nie zaburzyć przebiegu kolposkopii.
  • Pacjentka nie będzie mogła wykonać badania, będąc w trakcie menstruacji (najlepszym momentem będzie 10-20 dzień cyklu)
  • Jeśli przyjmujesz leki, suplementy diety lub zioła, powiadom o tym swojego lekarza przed badaniem. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wyniki.
  • Unikaj alkoholu oraz palenia tytoniu kilka dni przed wizytą.

Gdzie wykonać kolposkopię?

Badanie kolposkopowe możesz wykonać w specjalistycznej klinice ginekologicznej, która znajduje się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach.

Cena badania wynosi 400 zł. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym cennikiem – kliknij tutaj.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach