Endometrioza

Endometrioza (badanie, diagnostyka i leczenie)

Czym jest endometrioza?

Endometrioza przyjmuje formę, w której endometrium, czyli komórki błony śluzowej macicy, znajdują się poza obszarem macicy. Do najczęstszych objawów endometriozy zaliczamy występowanie przewlekłych dolegliwości bólowych związanych ze stanami zapalnymi. Towarzyszą im torbiele i zmiany guzowate oraz wewnętrzne krwawienia, które pozostawiają po sobie m.in. blizny. To wszystko sprawia, że kobiety cierpiące na to schorzenie mogą odczuwać intensywny ból miesiączkowy, a także bolesne dolegliwości podczas stosunku czy oddawania moczu lub stolca.

Jak przebiega diagnostyka endometrium?

Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach endometrioza jest skąpo lub całkowicie bezobjawowa. Do jej rozpoznania może dojść w trakcie przeprowadzania innego badania lub w czasie operacji niezwiązanej z tym schorzeniem. Jeśli doświadczasz bolesnych PMS i miesiączek zalecane jest zgłoszenie się do ginekologa pod kątem diagnostyki endometrioza.

Do rozpoznania endometriozy wykonuje się następujące rodzaje badań: ginekologiczne, obrazowe, cytoskopia, kolonoskopia, a także laparoskopia.

Leczenie endometriozy: jakie formy może przyjąć?

Przebieg endometriozy może być bardzo zróżnicowany. Dlatego proces jej leczenia również może odbywać się na kilka różnych sposobów. Najczęściej występującymi wariantami są:

  • Farmakoterapia, czyli leczenie za pomocą odpowiednio dobranych leków.
  • Chirurgia, czyli operacyjne leczenie tego schorzenia.

W określonych przypadkach stosuje się połączenie obu z nich.

Warto pamiętać, że ostateczna decyzja dotycząca badania, jak i podjętych sposobów leczenia, powinna zależeć od lekarza specjalisty.

Jeżeli chcesz przeprowadzić badanie i diagnostykę endometriozy – kliknij tutaj, aby zapisać na wizytę w naszej klinice.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach