Infekcje intymne u kobiet – rodzaje i sposoby leczenia

kobieta siedzi na łóżku i obejmuje poduszkę z powodu infekcji intymnej

Infekcje intymne – obecnie co czwarta kobieta na świecie boryka się z tym. Sprawdź, jakie są ich rodzaje, a także przyczyny i sposoby leczenia.

Jakie są przyczyny infekcji intymnej u kobiet?

Infekcje intymne u kobiet najczęściej wynikają z zaburzeń flory bakteryjnej pochwy. Warto jednak pamiętać, że tylko niektóre z około kilkuset rodzajów mikroorganizmów zamieszkujących pochwę mogą wywołać infekcję. Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się głównie z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, które utrzymują kwaśne pH w środowisku wewnętrznym. W sytuacji, gdy pH pochwy jest zaburzone, np. z powodu antybiotyków, hormonalnych zmian, stresu, chorób układu moczowo-płciowego, używek (takich jak papierosy, alkohol czy narkotyki) lub zbyt intensywnego mycia miejsc intymnych, może dojść do namnożenia szkodliwych bakterii, grzybów czy wirusów, co w konsekwencji prowadzi do infekcji.

Rozwojowi drobnoustrojów przyjazne jest również środowisko narządów płciowych kobiety. Stała temperatura, duża wilgotność oraz substancje odżywcze w postaci węglowodanów z nabłonka przyczyniają się do namnażania bakterii. Co więcej, infekcje intymne u kobiet mogą być również spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD) takimi jak chlamydia, rzeżączka lub opryszczka narządów płciowych.

Infekcje intymne u kobiet – rodzaje

Infekcje intymne dotykają kobiet w różnym wieku i często powodują wiele nieprzyjemnych objawów, a także mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Ważnym krokiem w ich leczeniu, jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju infekcji. Z tego powodu ginekolodzy podzielili infekcje intymne na poniższe warianty:

  • Infekcje bakteryjne – zwane inaczej, jako „waginoza bakteryjna”. Należą do najczęstszych schorzeń układu moczowo – płciowego w szczególności u kobiet aktywnych seksualnie i występują w formie bakteryjnego zapalenie pochwy (Bacterial Vaginosis, BV). Jest to infekcja wywołana przez namnażające się bakterie Gardnerella vaginalis, które powodują zaburzenia równowagi pH pochwy (wyższe niż 4,5). Przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy mogą być różnorodne czynniki – wynikające ze złej higieny intymnej lub też choroby układu genitalno – moczowego. Charakterystycznymi objawami schorzenia są m.in. obfity, szarawo-biały upław, nieprzyjemny zapach i pieczenie w okolicach intymnych.

  • Infekcje grzybicze – zapalenie pochwy spowodowane grzybicą wynosi 25% wszystkich infekcji. Jest ona wywołana poprzez nadmierny wzrost grzybów w tym głównie drożdżaków z gatunku Candida albicans. Doprowadzają do zaburzenia mikroflory pochwy, czego skutkiem jest pojawienie się m.in. świądu, pieczenia, bólu podczas stosunku lub oddawania moczu, zaczerwienienia i obrzęku okolic intymnych.

  • Infekcje wirusowe – są mniej powszechne niż infekcje bakteryjne i grzybicze. Objawiają się bólem, świądem i pęcherzykami w okolicach intymnych. Wirusy, które są najczęstszą przyczyną infekcji intymnych u kobiet, to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus opryszczki narządów płciowych (HSV). Są one przenoszone w większości drogą płciową, ale również przez krew i płyny ustrojowe.

Sposoby leczenia infekcji intymnych u kobiet

Zwalczanie infekcji intymnej uzależnione jest od danego rodzaju schorzenia. Przy infekcjach bakteryjnych i grzybiczych stosuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, natomiast w przypadku wariantu wirusowego leczenie ma na celu łagodzenie objawów i hamowanie namnażania wirusa.

Przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji intymnej ważnym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli okaże się, że u pacjentki pojawiła się infekcja bakteryjna, lekarz może przepisać odpowiedni antybiotyk, żel z klimadacyną lub na bazie metronidazolu.

Z kolei w zwalczeniu infekcji grzybicznej popularnym sposobem są czopki przeciwgrzybicze. Pacjentka może również leczyć schorzenie za pomocą innych leków przeciwgrzybicznych takich jak: klotrimazol czy flukonazol, które najczęściej występują w postaci kremów lub doustnych tabletek.

Leczenie infekcji wirusowej ma na celu łagodzić objawy i zapobiegać pomnażaniu wirusa. Przykładowo opryszczka narządów płciowych jest leczona przede wszystkim lekami przeciwwirusowymi m.in. acyklowirem czy valacyklowirem.

Warto pamiętać, że aby uniknąć infekcji intymnych należy dbać w higienę intymną, a także stosować probiotyki, które pomogą utrzymać równowagę bakteryjną w pochwie.

Leczymy infekcje intymne – Centrum Medyczne Ogrodowa

Skuteczne leczenie infekcji intymnej w dużej mierze zależy od prawidłowej diagnozy. Jeżeli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy schorzenia, skonsultuj się z Poradnią Ginekologiczną w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach. Nasi specjaliści zapewnią Ci kompleksową opiekę i uwolnią od niekomfortowych dolegliwości.

Na wizytę możesz umówić się już teraz – kliknij tutaj.

Może Cię zainteresować

Zadzwoń i umów swoją
pierwszą wizytę!

+48 531-305-028

Zapraszamy na wizyty lekarskie do nowoczesnej Poradni Ginekologicznej mieszczącej się Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach