Zapoznaj się z niniejszym artykułem i dowiedz się, jak przebiega badanie biocenozy pochwy, w którym momencie cyklu należy je wykonać oraz jak się do niego przygotować.
Biocenozy pochwy – co to?
W biologicznym słowniku biocenoza to kompleksowa sieć mikroorganizmów, które współdziałają ze sobą w układzie moczowo – płciowym kobiety. Ich celem jest podtrzymywanie prawidłowej flory fizjologicznej poprzez zachowanie odpowiedniego pH pochwy, które tym samym chroni organizm przed bakteriami i zakażeniami. Zmiany w składzie biocenozy pochwy mogą prowadzić do zaburzeń równowagi mikroflory, co z kolei może wywołać różnego rodzaju dolegliwości intymne, takie jak suchość pochwy, świąd, pieczenie, ból podczas stosunku, nieprzyjemny zapach.
Badanie biocenozy pochwy polega na ocenie składu mikroorganizmów występujących w pochwie kobiety. Pozwala zdiagnozować czy w środowisku intymnym występują bakterie i grzyby w odpowiedniej ilości i proporcjach. Badanie przeprowadza się w celach diagnostycznych, jak i również podczas leczenia infekcji pochwy.
Kiedy wykonać biocenozę pochwy?
W sytuacji, gdy pacjentka odczuwa dolegliwości takie jak ból podczas oddawania moczu, pieczenie, swędzenie okolic intymnych powinna wykonać biocenozę pochwy. Badanie zalecane jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży, ponieważ wszelkie infekcje okolic intymnych mogą być niebezpieczne zarówno dla płodu, jak i matki. Wymaz pochwowy jest również ważny w leczeniu niepłodności, ponieważ zaburzone pH czy nieprawidłowa flora bakteryjna mogą być szkodliwe dla komórek rozrodczych i przyczyniać do trudności z zajściem w ciąże. Dodatkowo, badanie biocenozy pochwy powinno być wykonywane po każdym zabiegu ginekologicznym, w celu oceny wpływu zabiegu na mikroflorę pochwy.
Jak przygotować się do badania biocenozy pochwy?
W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania pacjentka powinna odpowiednio się do niego przygotować. Specjaliści zalecają przestrzeganie poniższych zasad:
- Należy unikać przyjmowania leków doustnych lub dopochwowych co najmniej 48 godzin przed badaniem.
- Wymaz z pochwy nie powinien być wykonywany w trakcie menstruacji.
- Produkty takie jak tampony, kremy i żele dopochwowe zawierają składniki, które zaburzają naturalną równowagę mikroflory bakteryjnej, dlatego zaleca się niestosowanie ich przez co najmniej dwie doby przed biocenozą.
- Biocenozy pochwy nie należy przeprowadzać podczas kuracji antybiotykowej.
- Wstrzymać się od współżycia dwa dni przed pobraniem wymazu.
Badanie czystości pochwy – przebieg
Biocenoza pochwy jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Trwa zaledwie kilka minut, podczas których ginekolog pobiera próbkę wydzieliny z tylnego sklepienia pochwy. Badanie rozpoczyna się od założenia specjalistycznego narzędzia – wziernika, a następnie za pomocą wymazówki lekarz pobiera materiał, który jest przekazywany do laboratorium.
Biocenoza pochwy – Centrum Medyczne Ogrodowa
Od lat nasza klinika ginekologiczna dba o zdrowie każdej z Was. Mieścimy się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach, gdzie wykonujemy szczegółowe badania biocenozy pochwy w cenie 40 zł.
Zapisz się już dziś – kliknij tutaj.