Dlaczego warto?
Zachorowalność na raka szyjki macicy kształtuje się w Polsce na poziomie 3000 zachorowań rocznie. Ponad połowa kobiet przegrywa walkę z nowotworem. Rak szyjki macicy mógłby być wyleczalny nawet w 100%. Warunkiem jest jednak wczesne rozpoznanie, najlepiej w stadium jako stan przedrakowy.
Dlatego podstawą profilaktyki są regularne badania cytologiczne!
Jak wygląda badanie?
Rozmaz cytologiczny, to badanie komórek pod mikroskopem. Cytologia ginekologiczna polega na pobraniu przy pomocy specjalnej szczoteczki komórek z powierzchni szyjki macicy (z tarczy) oraz z jej kanału (endocervix), rozmazaniu ich na szkiełku, utrwaleniu i przekazaniu do oceny patomorfologowi. Cytologia to badanie przesiewowe (screening) w kierunku raka szyjki macicy. Wykonywana regularnie (najlepiej raz w roku, minimum raz na 3 lata) pozwala na wykrycie nieprawidłowych zmian szyjki macicy już na ich wczesnym etapie.
Cytologię powinna wykonywać każda kobieta od 25 r.ż., a poniżej 25 r.ż., jeśli jest aktywna seksualnie (pierwsza cytologia powinna być wykonana w ciągu roku od rozpoczęcia współżycia).
Jak przygotować się do badania?
Cytologię najlepiej wykonywać po zakończonym krwawieniu miesiączkowym. Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Cytologii nie wykonuje się w trakcie miesiączki, plamienia, infekcji dróg rodnych ani w okresie leczenia preparatami dopochwowymi. Pobranie rozmazu cytologicznego wykonywane jest przed badaniem palpacyjnym ginekologicznym, a także USG wykonywanym sondą dopochwową.
Nieprawidłowy wynik cytologii jest wskazaniem to pogłębionej diagnostyki, czyli wykonania kolposkopii.
Od wielu lat rozmazy cytologiczne oceniane są w systemie Bethesda, a nie w skali Papanicolau (dawne stopnie I, II, III, IV, V).
Jeśli wynik rozmazu jest prawidłowy otrzymamy informację, że nie stwierdzono cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka.